Günümüz Teorik Fiziğinin Problemleri

Lee Smolin adlı bir fizikçinin 2006 basımı The Trouble with Physics adlı kitabını okumaya başladım son günlerde ve daha henüz yeni başlamış olmama rağmen adamın daha kitabın başında yaptığı bazı tespitler çok hoşuma gitti. Nihayet aklı başında, materyalist ve realist bir fizikçinin, günümüz fiziğinin içinde bulunduğu durum ile ilgili benim bile dışarıdan bakan bir amatör olarak gördüğüm bazı sorunlarını açık bir şekilde dile getirdiğine tanık oldum ve adamın kitabın başında bahsettiği bazı bilgileri burada da paylaşmak istedim.

Okumaya Devam Yorumlar (2) 15.04.2011. 14:11

Günümüz Teorik Fiziğinin Problemleri - 2

Önceki makalede sözünü ettigim "The Trouble with Physics" kitabını bitirdim bir süre önce.

Kitapta uzunca sicim teorisinden bahsediyor. Burada o konulara çok fazla girmek istemiyorum. Özetle, konuyla ilgili olanların bildiği gibi, sicim teorisi teorik fizikteki popüler teorilerden biridir.

Okumaya Devam Yorumlar (3) 15.04.2011. 14:26

Evren nasıl ortaya çıktı?

Günümüz fiziğinde evrenin kökeniyle ilgili mevcut en popüler teori olan Big Bang (Büyük Patlama) teorisi her ne kadar evrenin başlangıç anı ve onun sebebiyle ilgilenmese de (daha çok sonrası ile ilgilenir), bu konuda kafa yoran fizikçiler arasında bu konuyu açıklamaya çalışanlar olmuştur.

Okumaya Devam Yorumlar (8) 15.04.2011. 14:50

Dalga-Parçacık İkilemi

Gunumuz parcacik fiziginde parcaciklar hem dalga hem de parcacik kabul edilir bilindigi gibi. Bilim adamlarini boyle dusunmeye iten bazi tuhaf deney sonuclarindan burada bahsetmek istiyorum.

Okumaya Devam Yorumlar (4) 15.04.2011. 18:34

<< İlk < Önceki [1 / 3] Sonraki > Son >>